artykuły

Skomponuj zdrową dietę samodzielnie

Zadaniem dietetyków jest skomponowanie indywidualnej diety dla każdego człowieka. Jest to o tyle ważne, że biorą oni pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry człowieka, styl życia oraz  przyzwyczajenia, gdyż to wszystko odgrywa ważną rolę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać książek związanych ze zdrowym racjonalnym odżywianiem i szukać przepisów w sieci, nie jest to jednak tak dokładne jak rady oraz menu, które zaleci specjalista. Jednakże nie każdego stać na taką przyjemność, aby regularnie odwiedzać dietetyka, a inne osoby na podstawie wiedzy, którą już posiadają są w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Należy jednak pamiętać, aby robić wszystko z głową i skupiać ogromną uwagę na jakości produktów, których używa się do gotowania, a więc upewniać się, że pochodzą one ze sprawdzonego źródła (supermarkety nie zawsze spełniają te wymogi). Ułatwione zadanie mają osoby, które spożywają wszystkie produkty https://kamagra2020.pl , a znacznie ciężej ułożyć jest zbalansowaną dietę przez osoby, które nie jedzą mięsa, a już najcięższe zadanie stoi przed osobami na diecie wegańskiej, gdyż przez ograniczoną ilość składników są oni narażeni na niedobory witamin ora minerałów, a także anemię. Zdrowa dieta zawiera składniki ze wszystkich grup pokarmowych, a więc występują w niej owoce oraz warzywa, białka, zdrowe węglowodany, a także nie może zabraknąć tłuszczy.

Warzywa powinny stanowić ponad połowę posiłku, gdyż są najzdrowszą grupą, a z kolei owoce nie powinny być spożywane po południu ze względu cukier, najlepiej więc skomponować z nich pierwsze oraz drugie śniadanie. Racjonalna dieta zawiera również zdrowe węglowodany, czyli wszelkiego rodzaju kasze, ryże, brązowe makarony, razowy chleb i inne. Nie może także zabraknąć tłuszczy, a ich najlepszą formą jest oliwa z oliwek czy też olej rzepakowy. Powinno się wypijać odpowiednie ilości wody (minimum 2 litry każdego dnia), a oprócz tego poleca się herbatki ziołowe oraz koktajle owocowo-warzywne. Miłośnicy kawy również mogą pozwolić sobie na małą czarną!